Je tomu již 70 let od 8. Listopadu 1939, kdy se komunista Johann Gregor Elser pokusil o atentát na„Fuhrera a říšského kancléře“ Adolfa Hitlera. Jeho cíl byl vyhnout se tímto druhé světové válce a skoncovat s terorizujícím nacionálně sociálním režimem. Nacisté se každý rok shromažďují v Bürgerbräukeller (velká pivnice v Mnichově), aby si připoměli pokus o fašistický puč z roku 1923 a připomněli si jejich „léta bojů“. Elser plánoval útok na pivnici, s kapacitou více než 2000 lidí, více než rok. Proplížil se do haly a víc než 30 nocí pracoval na nosném pilíři, kde by byl schopen umístit časovanou bombu bombu. Byla to jenom náhoda, že Hitler a spousta dalších Nazis opustili halu o pár minut dříve, než bomba explodovala. Bomba explodovala v určený čas a strop vedle výčepu se zhroutil. Elser byl ve stejný den zatčen a poté zavražděn v koncentračním táboře v Dachau 9. května 1945.
V historii odporu proti nacistům byli další pokusy o zavraždění Hitlera, i když s rozdílnými důvody. Nejznámější z nich je Claus Schenk von Stauffenberg z 20. Července 1944. Zatímco Elsnerovi pohnutky byly zastavení války a jeho cíl byl přinést antifašistickou perspektivu, anti-demokratičtí vojenští důstojníci okolo Stauffenberga chtěli pouze zabránit očekávané kapitulaci Německa a nahradit stávající režim vojenskou diktaturou. Je velmi působivé, že si oficiální němečtí politikové připomínají neúspěšný pokus Stauffenberga o převrat, ale ne Elsarův odpor pocházející z hloubi společnosti. 20. Červenec 1944 je znám jako odkaz poskytující jednotnou identitu mezi pruskou vojenskou tradicí, politickým vojákem z běžné armády (Wehrmacht), a závazek současné německé armády (Bundeswehr) v Bendlerblocku. My si na druhou stranu připomínáme antifašistický odpor Výmarské republiky a Gregora Elsera jako člena antifašistické akce.
Antifašistická akce Výmarské republiky byla iniciována komunistickou stranou jako jednotná fronta proti nazi-fašismu. Jako anarchistická autonomní skupina nacházíme v Antifašistické akci Výmarské republiky důležitou inspiraci. K tomuto jsme také „Rote Hilfe (červená pomoc, anti-represivní skupina), která také začala působit v té době. Obě tato hnutí (AFA a Rote hilfe) pocházejí z pozadí, do kterého se zapojili různé politické proudy a vyjádření solidarity. Zatímco Rote-Hilfe organizuje pobočky po celé republice s konkrétní legální pomocí, Antifašistická Akce je decentralizovaná síť radikálních levicových skupin,se zaměřením na přímé akce. V zajišťování obrany proti represím a ochraně před Nazis jsme stvořili nezbytné prostředí pro revoluční politiku. Je možné, že je více způsobů jak dosáhnout revoluce, ale hnutí autonomní antify je spojeno v jeho boji proti národům-státům a kapitalismu. V této době útlaku bojujeme pod rouškou tmy proti reakcionářství za revoluci. Ale všichni víme, že kapitalismus není konec příběhu.
Náš čas přijde.
Autonome Antifa Freiburg